Môžete si personalizovat' vývoj vášho diet'at'a Pre personalizáciu sa prihláste alebo zaregistrujte

Výber vyhľadávania:

Prvé hračky

Budete ich kupovať ešte pred príchodom bábätka?

Starostlivý výber prvých hračiek pre bábätko, to je veľká úloha pre budúcu mamičku. Na trhu je množstvo najrôznejších hračiek, a preto by ste ich výberu mali venovať náležitú pozornosť.

 Prvým kritériom je určite zdravotná nezávadnosť! Podľa najprísnejších noriem sú posudzované hračky

pre deti do jedného roka, pretože sú to prvé predmety, ktorých sa bude drobček dotýkať, olizovať ich, vkladať do úst a radovať sa z nich. Dieťaťu do jedného roka nikdy nekupujte hračky, ktoré sám výrobca označil vyššiu vekovú kategórií. Výrobca si tak alibisticky kryje chrbát pre prípad, že by jeho hračka atest vôbec nezískala. Súčasne obal musí byť označený príslušnými normami. Ak nie je hračka vyrobená v Českej republike je navyše potrebné označenie CE, čo znamená, že sa výroba zhoduje s predpismi EÚ. Pri výbere je tiež potrebné zamerať sa na hračky, ktoré pomáhajú dieťaťu v jeho vývoji už od narodenia a zároveň sú bezpečné. Aj keď je to neuveriteľné, všetky zmysly bábätká začínajú fungovať už od prvej minúty života. Dieťa len potrebuje "chvíľu" času a tréningu, aby ich mohlo podľa potreby používať. To je o dôvod viac zúžiť výber na hračky, ktoré citlivo podporujú rozvoj dieťaťa v jednotlivých vývojových etapách. Ideálna hračka by mala byť gejzírom podnetov-najlepšie pre všetky zmysly. Na takéto hračke môže dieťa objavovať stále niečo nové. Už mesačné bábätko rozozná predmety vo vzdialenosti 20 až 25 cm. Správne vybraná hračka umiestnená nad hlavičkou v postieľke alebo kočíku ako prvá trénuje dieťa v rozvoji koordinácie zraku a pohybu.
Malé deti radi pozorujú ľudskej tváre, preto milujú hračky s výraznými očami.
 

 Tie v dieťaťu vzbudzujú pokoj a dôvernú známosť. Dychtivé očká nasýti farby s jemnými kontrasty ornamentov.

 
Sluch rozvíjajú jemné zvuky: šušťanie, príjemné melódie a upokojujúce tóny. Nepreťažujú nervovú sústavu a vyvolávajú pocit pohody. Ani na čuch by ste nemali zabudnúť - v ponuke obchodov sú aj hračky s vôňou vanilky alebo zeleného jablka.
 
Rovnako dôležitý je aj materiál, z ktorého je hračka vyrobená. Najmenšie deti, ktoré leží najviac času na chrbte, radi berú hračky do ruky. Tá by mala byť taká ľahká a mäkká, aby neublížila ani keď im pri neobratné manipulácii padne na tvár. Jemnú motoriku rozvíjajú aj materiály s rôznou textúrou povrchov, ktoré priamo nabádajú na skúmanie.
 
Ďalším kritériom sú obaly výrobkov. Mali by byť označené ikonou s vekom dieťaťa. Takéto označenie vám pomôže ľahko vybrať hračku, ktorá bude rozvíjať práve tie schopnosti, ktoré sa v danom veku dieťaťa práve utvárajú. Výber kvalitných a prínosných hračiek nie je v žiadnom prípade marenia času. Vaše dieťatko sa pomocou nich učia objavovať svet.
 
A ešte jedna rada: Nenechávajte výber na budúce babičke alebo svokru ...